ROEL COFFEE
HYRJE HISTORIKU
PARTNERET MAGAZINE EVENTE WINE SHOP KONTAKT EN
VILA ALEHANDRO 1941

Villa Sandi dhe Prosecco

e mrekullueshme italiane, Valdobbiadene

Villa Sandi, një shtëpi e stilit Palladian e pagëzuar me dashuri si Kopshtet e Venedikut, është selia e kompanisë dhe një simbol që përfaqëson përkushtimin e familjes Moretti Polegato për prodhimin e verës cilësore për shumë breza. Kjo ndërtesë e bukur, që daton nga viti 1622 është e rrethuar nga kopshte italiane, skulptura nga artisti venedikas Orazio Marinali dhe kodrina me vreshta, duke e bërë mjedisin po aq piktoresk sa vetë arkitektura.

Ndërsa Villa Sandi është e zhytur në traditë, përkushtimi ndaj së ardhmes është dukshëm i qartë në qëndrueshmërinë e politikave të tyre. Prodhimi i një pjese të konsiderueshme të energjisë së tyre përmes paneleve diellore dhe hidrocentralit të tyre, së bashku me angazhimin në prodhimin eko-miqësor, kompania është një lider në industrinë e marrjes së certifikatës së “Miqësisë së Biodiversitetit” për shumicën e vreshtave të saj.

Villa Sandi ka një rrjet të gjerë bodrumesh nëntokësore të shekullit të 18-të, që shtrihen për më shumë se një kilometër e gjysmë. Për shkak të qëndrueshmërisë së temperaturës dhe lagështirës, korridoret nëntokësore janë ideale për vjetërimin e verës.

Një pyetje e zakonshme është: Cili është ndryshimi midis Shampanjës dhe Proseccos? Jo vetëm se Shampanja vjen nga Franca dhe Prosecco nga Italia, por ato janë bërë gjithashtu duke përdorur rrush dhe metoda të ndryshme. Villa Sandi prodhon të dy metodat: metodën e kades për Prosecco dhe metodën tradicionale për serinë e tyre “Opere”.

Prosecco

Prosecco është bërë për t’u pirë e re dhe zakonisht, është prodhimi i vitit të kaluar që është në gotën e tanishme. Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Brut Millesimato 2016 është fitues i shumë çmimeve dhe një shembull i shkëlqyer i cilësisë, që vjen nga kadet në Villa Sandi. E bërë kryesisht me rrushin Glera, ka aromë frutash, i freskët dhe shumë i lehtë për t’u pirë.

Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Brut Millesimato 2016

Një Prosecco shumë e veçantë, Valdobbiadene DOCG Superiore e Cartizze Brut vjen nga një pasuri e vogël në mikroklimën e Cartizze, “Tenuta Vigna La Rivetta”. I ndodhur në një pjerrësi të madhe, 100% e korrjeve bëhet me dorë, toka e pasur me rërë dhe klima janë ideale për pjekjen e rrushit. Është mrekullisht aromatike me fruta dhe lule. Në gojë është e freskët, e thatë dhe lë një shije fundore të këndshme.

Metoda klasike

Të njëjtat bodrume të nëndheshme janë edhe shtëpia e serisë “Opere”, një grup i bukur i verërave të bëra me rrush të chardonnay dhe pinot noir, duke përdorur metodën klasike. Opere Trevigiane Brut janë vjetëruar për tre vjet, është më i thellë në ngjyrë sesa Prosecco dhe ofron aroma më komplekse ku mbizotërojnë mjalti dhe bajamet.

 

<

 Copyright © 2023 | Cel:+355 69 20 97 447 | Email: info@alehandrogroup.al