ROEL COFFEE
HYRJE HISTORIKU
PARTNERET MAGAZINE EVENTE WINE SHOP KONTAKT EN
VILA ALEHANDRO 1941

Verë & Dizajn: Shtëpia e ëndrrave

e aktores Diane Keaton

Si e ka projektuar shtëpinë e Los Anxhelosit që gjithmonë ka dashur, fituesesja e “Academy Award”?

Në librin e saj të ri, “Shtëpia që Pinterest ndërtoi”(Rizzoli, 2017), Keaton tregon për “Tri derrat e vegjël” si frymëzimin e saj. Kur ishte e vogël dhe nëna e saj e lexoi atë, ajo vuri re një gjë në lidhje me vendbanimin e pashkatërrueshëm të derrit të tretë të vogël: “Ajo ishte bërë prej tullash”, shkruan ajo. “E dija se do të jetoja në një shtëpi me tulla kur të rritesha.”

 

Dhe sot, në moshën 71, ajo e bën. Pas tre vjet e gjysmë projektimi dhe ndërtimi, Keaton u fut në shtëpinë e saj të ëndrrave në kanionin Sullivan të L.A. së bashku me vajzën e saj, Dexter, 22; biri, Duka, 16; dhe zagarin e saj, Emma. Me dysheme druri të thjeshtë, pllaka betoni të papërpunuar, tullave të ekspozuara të shekullit të 18 dhe prekjeve antike, shtëpia ka një ndjesi të re në Nju Jork.

Edhe pse Keaton është një adhuruese e verës për një kohë të gjatë, kjo është shtëpia e saj e parë me magazinim shishesh vere. Kuzhina krenohet me një ftohëse vere nën zero gradë dhe një kabinet të madh nga Obsolete. Verërat e vetme që ajo mban në shtëpi janë nga etiketa e saj, e krijuar posaçërisht për mënyrën e preferuar të pirjes së verës: në një gotë pa fron, mbi akull.

Krijuar nga Keaton, drejtori i menaxhimit i “Shaw-Ross Importers”, Bruce Hunter, dhe prodhuesi i verës Napa, Robert Pepi, “Keaton Red”, një përzierje e plotë e Zinfandel, Petite Sirah dhe Syrah, debutoi me vjeljen e vitit 2014. Për “Keaton White”, e cila u lançua me paketimin e 2016-ës, ekipi përzieu Verdelho, Pinot Grigio dhe Riesling. Ashtu si me të kuqin, përzierja e pazakontë e bardhë rekomandohet mbi akull. Të dy verërat përdorin mbylljen e tapës me vidë-një domosdoshmëri për Keaton-me rrush nga Sonoma Valley, Paso Robles, Mendocino, Liqeni i Qarkut dhe Lodi.

Një përqindje e të ardhurave shkojnë në “Keep Memory Alive”, një degë me qendër në Las Vegas të Klinikës së Cleveland, kushtuar trajtimit të sëmundjeve të trurit si Alzheimer, gjendje që mori jetën e nënës së Keaton.

Çdo mbrëmje në darkë, në shtëpinë e saj me tulla “Tri derra të vegjël”, Keaton shijon pikërisht dy gota verë. “Jam e rregullt për kënaqësitë e mia”, thotë ajo.

Për këtë udhëtare mendjehapur, shtëpia është ku është vera. Dhe mos harroni akullin.

 

<

 Copyright © 2023 | Cel:+355 69 20 97 447 | Email: info@alehandrogroup.al