HYRJE HISTORIKU
PARTNERET MAGAZINE EVENTE WINE SHOP KONTAKT EN
VILA ALEHANDRO 1941
ROEL COFFEE

Udhëtim? Mos pini ujë, pini verë

Hulumtimet kanë treguar që alkooli dhe aciditeti në verë mund të vrasin patogjenët e ushqimit para se të shkatërrojnë udhëtimin tuaj.

Për shumë njerëz, alkooli dhe udhëtimi shkojnë dorë për dorë. Edhe kur nuk jeni në rajonet e verës, ka të ngjarë të festoni ditët tuaja të pushimeve larg nga përgjegjësisë me një ose dy pije. Dhe megjithëse abuzimi me alkool gjatë udhëtimit mund të dëmtojë sistemin tuaj imunitar, studimet kanë treguar që pirja e alkoolit në të vërtetë mund të ishte një nga mënyrat më të mira për të parandaluar disa nga sëmundjet më të këqija që shkatërrojnë pushimet.

Viruset e stomakut, si listeria, salmonella dhe E. coli, janë pengesa të zakonshme për udhëtarët që vizitojnë zona ku standardet e kanalizimeve janë më të ulëta se ato në të cilat ata (dhe sistemet e tyre imune) janë mësuar. Për fat të mirë, për adhuruesit e verës, studimet kanë treguar se kur konsumohet alkooli, rreziku për t›u prekur nga sëmundjet, që vijnë nga ushqimi, zvogëlohet ndjeshëm. Aciditeti i lartë i alkoolit e bën më të lehtë për aciditetin natyral të stomakut për të vrarë patogjenët.

Shkencëtari i ushqimit me qendër në SHBA, Richard Conroy, është një mbështetës i zjarrtë i pirjes gjatë pushimeve për këtë arsye. «Nëse dikush po udhëton për në një vend si Meksika, ku salmonela (për shembull) është më e zakonshme, mund të mbrohesh duke darkuar verë - ose tequila”. Ai ka përmendur vendpushimet gjithëpërfshirëse si disa nga vendet më të mundshme për të marrë sëmundje që vijnë nga ushqimi gjatë udhëtimit jashtë vendit, veçanërisht kur përfshihen banakët, pasi ushqimi mund të qëndrojë nën një llambë të nxehtë për orë të tëra. Burimet e ujit të patrajtuara janë një tjetër fajtor për shkatërrimin e pushimeve.

Si themelues i firmës së kompensimit të sëmundjeve të pushimeve “SickHoliday.com”, Conroy sheh raste të sëmundjeve të lidhura me udhëtimin çdo ditë. Vitin e kaluar, sipas Conroy, kompania e tij ka ndihmuar më shumë se 15,000 individë që u helmuan nga ushqimi gjatë pushimeve. Ndërsa shprehet se është i lumtur për të inkurajuar udhëtarët të shijojnë një pije “për qëllime mjekësore”, ai duke bërë shaka shtoi se kalimi përgjatë këtij filtrimi për minimizimin e rrezikut nga sëmundja nuk do të jetë në favor të biznesit të tij.

Por shmangia e helmimit nga ushqimi nuk është aq e thjeshtë sa shijimi i një gote vere në dhomën tuaj të hotelit në fund të ditës. Sipas Randy Worobo, profesor i mikrobiologjisë ushqimore në Universitetin Cornell, në mënyrë që të inaktivizohen patogjenët, alkooli duhet të konsumohet ose gjatë ngrënies së ushqimit të kontaminuar ose shumë shpejt pas kësaj. Sasia që pini ka gjithashtu rëndësi. “Sa më i lartë alkooli (përqindja), aq më shumë mosaktivizohet marrja e patogjenëve të ushqimit”, tha Worobo. “Kështu që, vera juaj me 14 për qind alkool do të ketë më shumë efekt në drejtim të vrasjes së patogjenëve të ushqimit në krahasim me alkoolin me përqindje më të ulët, si birra për shembull”. Sigurisht, Worobo nuk e rekomandon pirjen e tepërt, gjë që mund të çojë në ndjenjën e sëmundjes për një arsye tjetër.

 

Disa studime kanë gjetur prova që vera mund të vrasë bakteret potente. Në vitin 2007, disa verëra të kuqe u provuan si të dobishme në frenimin e rritjes së baktereve, ndërsa një raport i vitit 2004 zbuloi se mbetjet pas bërjes së verës, si lëkurat e rrushit, farat dhe bishtat, ishin vdekjeprurëse për E. coli, salmonelën dhe stafilokokun.

 Copyright © 2023 | Cel:+355 69 20 97 447 | Email: info@alehandrogroup.al