HYRJE HISTORIKU
PARTNERET MAGAZINE EVENTE WINE SHOP KONTAKT EN
VILA ALEHANDRO 1941
ROEL COFFEE

Shishet e verës 350-vjeçare të Shipwreck

janë gati për në ankand

Zhytësit kanë zbuluar shumë thesare dhe sende të rralla nga deti. Disa vjet më parë, një ekip zhytësish zbuluan një koleksion të shisheve të verës nga një anije në Detin e Veriut. Ato datojnë mbi 300 vjet dhe vera do të shitet në njërën prej shtëpive më prestigjioze të ankandeve në botë, Christie's të Londrës.

 

Zhytësit po hetonin një anije në bregdetin e Hamburgut, në Gjermani në vitin 2010. Ata po punonin në një thellësi prej 120 metra (40 metra). Mjerisht, anija ishte përkeqësuar keq dhe nuk kishte shumë për të shpëtuar. Gjatë hetimit të zhytësve të zhytësve, ata zbuluan katërmbëdhjetë shishe verë, në një shportë thurrash të kalbur, të ngulitur në baltë në det. Zhytësit e sollën gjetjen përsëri në sipërfaqe, por sipas Fox News "gjatë rimëkëmbjes, njëra prej shisheve u thye".

Shishe të shpëtuar nga një anije

Zhytësit hapën gjithashtu një nga shishet për të zbuluar përmbajtjen e saj dhe për kënaqësinë e tyre, e kuptuan se kishin gjetur një numër shishe vere. Sipas Atlas Obscura, "pasi shpëtuesit shpëtuan rastin nga deti, shkencëtarët duhet të punojnë duke interpretuar përmbajtjen e shisheve". Ata u studiuan në laboratorin e Institutit prestigjioz Universitaire de la Vigne et du Vin në Universitetin e Burgundy, në Dijon, Francë.

Bazuar në zbulimin e acidit tartarik në lëngun në shishe laboratori përcaktoi se ishte një verë. Testet u kryen gjithashtu për të përcaktuar nëse kishte komponime fenolike me bazë bimore në lëngun në shishet e rikuperuara. Fox News citon Prof Gougeon se këto teste "konfirmuan një nënshkrim tipik të verës së vjetër të pasur me produkte të degradimit të taninës dhe së bashku me praninë e resveratrolit na mundëson të themi se ishte një verë e fortë e kuqe".

 

Verë e anijeve mbi tre shekuj të vjetër

Vera u datua bazuar në modelin e shisheve në shekullin e 17-të. Christie beson se, "vera ishte shishe midis 1670 dhe 1690." Vera nuk është aspak ndër më të vjetrat e gjetura ndonjëherë. Arkeologët kanë gjetur verë edhe në një varr në Speyer, në Gjermani, që daton nga shekulli i 6-të pas Krishtit.

 

Nuk është e mundur të përcaktohet përfundimisht origjina e verës, por bazuar në vendndodhjen ku u gjet dhe datën e mundshme, ka shumë të ngjarë një Bordo, nga një vresht në jug-perëndim të Francës. Shishet ndoshta u fundosën ndërsa transportoheshin nga Franca në Hamburg.

 

Vera nuk ishte e fortifikuar dhe kjo ngre dyshime nëse pihet apo jo. Në bilancin e probabilitetit, pija ndoshta është e pijshme, por nuk do të ishte shijimi i këndshëm. Shishet janë ruajtur me pajisje speciale për të siguruar që vera të ruhet. Food & Wine raporton se "koha i ka mermerizuar shishet në një lustër si lëkure" dhe ato janë shumë të habitshme. Shtëpia e ankandit ka ri-vulosur shishet me një vulë me dyll të kuq.

 

Vera e anijeve që do të dalë në ankand

Dy nga shishet do të dalin në ankand nga Christie's në prestigjin e tyre ‘Finest and Rrest Wines and Spirits’. Ato do të shiten në rezervuarë uji të krijuar posaçërisht për të ruajtur përmbajtjen. Shtëpia e ankandit ka vendosur një gamë të çmuar të vlerësuar në dy shishet midis 33,000 dhe 38,000 dollarë. Këto shishe janë më të vjetrat që janë bërë ndonjëherë në ankand nga Christie's. Artikujt do të dalin në ankand në javët e ardhshme dhe ato do të reklamohen si "verë e anijes" sipas Fox News.

 

Ata që blejnë dy shishet do të marrin një certifikatë nga zhytësit që morën sendet. Shtëpia e ankandit, sepse vera mund të mos pihet ose të paktën të shijojë mirë, po reklamojnë shishet si sende me rëndësi historike. Ushqim & Verë citon ankandët se deklarojnë se loti duhet të konsiderohet "me rëndësi historike dhe vinoze." Me fjalë të tjera, të dy shishet e verës duhet të konsiderohen si objekte me vlerë të madhe historike. Nëse kjo do të bindë dikë që të paguajë një pasuri të vogël për dy shishet mbetet për tu parë.

 Copyright © 2023 | Cel:+355 69 20 97 447 | Email: info@alehandrogroup.al