HYRJE HISTORIKU
PARTNERET MAGAZINE EVENTE WINE SHOP KONTAKT EN
VILA ALEHANDRO 1941
ROEL COFFEE

Saint-Tropez/ Diell, Verë & Rosé

Historia magjepsëse e plazhit legjendar idilik

Sa i përket bareve të plazhit - ndoshta baret dhe plazhet në përgjithësi - pak kanë histori si ato të Saint-Tropez dhe plazhit legjendar idilik të Pampelonit. Së bashku me luksin, magjepsjen dhe të famshmit, zona dhe mënyra e jetesës së saj janë bërë sinonim i verës rozë.

Dhe kur bëhet fjalë për rozën, ka pak qarqe aq historike sesa Cotes de Provence, zona ku gjendet Saint-Tropez. Me 50,000 hektarë të Francës Juglindore, zona prodhon pjesën më të madhe të rozës në një nga rajonet më të famshme të verës në botë.

Ta themi thjesht, kur është koha për të pirë në Saint-Tropez, ju do të pini rozë. Shkon kështu; ngrihuni, urdhëroni mjaftueshëm për festën tuaj dhe pini pasdite në peizazhin e lavdishëm të Mesdheut. Në vende të tilla si Nikki Beach, gjithmonë i lezetshëm, pasi pasditja i hap rrugë mbrëmjes dhe moti fillon e freskohet, fillon muzika dhe do të filloni të dëgjoni plasjet e shpeshta të shisheve të shampanjës nga klientët më të rëndësishëm të plazhit.

Historia

Por nga ka ardhur e gjitha? Historia e rritjes së Saint-Tropez është mjaft interesante në vetvete; ajo fillon me një vend legjendar të të famshmëve, e njohur si Club 55. Edhe pse historia e barit mbaron me magjepsjen dhe pasurinë, është me të vërtetë një biznes familjar. Është në pronësi të Patrice de Colmont, babai i të cilit bleu një copë tokë në plazhin e Pampelonit në vitin 1953. Historia vazhdon në ditën kur ai njoftoi se ky do të ishte vendi ku do të jetonte familja, duke ndërtuar një kabinë pa ujë të rrjedhshëm ose energji elektrike, duke zgjedhur të jetonte me gatimin e nënës së Patrice.

Zona e bukur pastaj u zbulua rastësisht nga Bridget Bardot ndërsa ajo dhe regjisori Roger Vadim xhiruan filmin klasik në vitin 1958 "Dhe zoti krijoi gruan në Saint-Tropez". Aktorja ikonë u mahnit me qytetin piktoresk të vogël të peshkimit dhe prgjatë eksplorimit zbuloi kabinën e familjes. Ajo e pyeti nëse ajo dhe ekuipazhi mund të ushqeheshin atje dhe ra në dashuri me vendin; që atëherë u bë realisht restorant.

Publikimi i filmit i prezantoi botës plazhin St Tropez dhe Pampelonne, duke e kthyer zonën në një nga destinacionet më të famshme dhe ekskluzive të Francës. Klubi i ri i pagëzuar 55 nuk kishte problem të mbante lidhjet e tij me më të pasurit, të pushtetshmit dhe të famshmit e kohës.

Nuk mund të gjeni histori më të mirë suksesi sesa kjo e një kasolleje plazhi të familjes në një lloj vendi që vjen me flotën e shërbyesve në kuvertë për të parkuar disa nga makinat sportive më të shtrenjta në botë dhe me rezervime të disa muajve më parë. Dhe, gjatë gjithë udhëtimit të zonës, roza ka qenë pija e zgjedhur.

 

 

 

 Copyright © 2023 | Cel:+355 69 20 97 447 | Email: info@alehandrogroup.al